Růžovka (latinsky rosacea) je chronické onemocnění kůže často nesprávně zaměňované s akné, protože se však na rozdíl od něj objevuje až ve středním věku, bývá někdy nazýváno „akné dospělých“. V různých formách postihuje asi 10 % populace, častěji ženy, u mužů má však horší průběh. Vyskytuje se hlavně v oblasti obličeje – zasahuje nos, tváře, čelo i bradu.
Růžovka se projevuje nejprve zčervenáním kůže v obličeji, jehož příčinou je porucha drobných cév a mazových žláz, později má celkem jasné příznaky – zarudlá a napjatá kůže s hrbolky a nepravidelnostmi, rozšířené žilky, otoky (možná tvorba hnisavých puchýřků). Příčiny vzniku nejsou zcela jasné, mohou být vyvolány po požití horkých nápojů, přemírou alkoholu, stresem či sluněním, apod., a člověka dokáže vyřadit ze společenského života. Jednou z forem růžovky je „papulózní rosacea“, která se projevuje např. po užívání anabolických steroidů vznikem specifických pupínků. Vzhledem k tomu, že se růžovka objevuje na obličeji, je její zakrytí nebo léčba poměrně náročná a komplikovaná. Často se objevuje pálení a zarudnutí očí. Důležitá je včasná léčba. Diagnózu musí stanovit dermatolog, který poradí s nejúčinnějším řešením problému (s přihlédnutím na další možné zdravotní komplikace – prosáknutí obličeje při leukemii, kožní T-lymfom aj.).
Rizikové faktory
- genetická dispozice pacienta ke vzniku onemocnění
- kožní mikrobi (roztoči, kvasinky)
- hypertenze (vysoký krevní tlak)
- onemocnění trávicí soustavy (žaludek, slinivka břišní, žlučník)
Prevence
Preventivní péče spočívá v nevystavování postižené pokožky nadměrně vysokým teplotám (např. v sauně) nebo mrazům, mechanickému dráždění (škrábání, tření, peeling), absenci používání dráždivých kosmetických a hygienických výrobků (spreje, laky na vlasy, mastné krémy, pleťové krémy s obsahem alkoholu aj.), vyvarování se opalování a dlouhodobému slunečnímu záření (důležité je pokrytí hlavy, sluneční brýle, šetrné UV krémy), nepříznivě působí na kůži také nadměrné pocení, pití horkých nápojů, nápojů s velkým obsahem kofeinu, alkoholu a kořeněných jídel.
Vhodná léčba
Léčba růžovky může probíhat aplikováním krémů a gelů s účinnými látkami (antimykotika – metronidazol, erytromycin, přípravky s obsahem síry), v těžších případech se podávají antibiotika (tetracyklin, minocyklin), které mají protizánětlivý účinek. V případě onemocnění trávicího ústrojí je žádoucí likvidace bakterie Helicobacter Pylori, při komplikaci (rhinophyma), kdy dojde ke zvětšení a zbytnění nosu, který může později přejít až do květákovité podoby, je vhodná chirurgická léčba. Při léčbě růžovky lze uplatnit i světloléčbu – cévní laser nebo intenzivní pulsní světlo. Princip laserového ošetření spočívá v proniknutí paprsku kůží a rozšířenou žilku, která způsobuje začervenání, zacelí. Dobrou prognózou pro léčbu růžovky je včasná léčba.