Paradentózu neboli nemoc parodontu (závěsného aparátu zubů), může mít i dvanáctileté dítě. Bohužel v tomto věku není nemoc snadno rozpoznatelná, dásňová tkáň se stále snaží tomuto onemocnění bránit. Pacient začátek těchto obtíží vlastně nevnímá, s paradentózou může pohodlně žít do třiceti, aniž by cokoliv tušil. Parodontitidu lze totiž odhalit pouze rentgenem. Samotného rentgenování se nemusí pacient při vyšetření bát, jelikož není nijak nepříjemné ani bolestivé.
Jak paradentóza začíná a proč vzniká? Názor, že paradentóza je dědičná, je rozhodně mýtus. Toto onemocnění způsobují bakterie, které se v ústech množí kvůli špatné technice čištění zubů. Bakterie se poté usazují kolem zubu a to je začátek paradentózy. Je tedy opravdu důležité dbát na zubní hygienu již od útlého věku dítěte! Díky pravidelným návštěvám zubní hygieny, které by měly probíhat každé tři měsíce, sobě i svým dětem do budoucna ušetříte mnoho nepříjemných zážitků.
Objednat
JSEM VHODNÝ KANDIDÁT?
Pokud se paradentóza zanedbá, tak zánět bude provázet zarudnutí a otok dásní, zvýšená citlivost a také krvácení dásní. Později se mohou objevit další nepříjemné pocity, jako například trnutí, brnění u zubů, bolest při kousání tvrdší stravy. Krvácení nemusí být ani výrazné, již drobné krvácení znamená potíže a je vhodné navštívit svého stomatologa a nechat si chrup zkontrolovat. Zubní lékař vám případně doporučí podstoupit profesionální čištění či edukaci ohledně každodenní zubní hygieny.
Chronický zánět dásní je příznakem parodontitidy, hlavním symptomem jsou ale parodontální choboty. To jsou štěrbiny, které vznikají mezi dásní a zubem kvůli činnosti bakterií, které žijí v zubním plaku. V chobotech je poté ideální prostředí pro množení bakterií. Právě při nedostatečné zubní hygieně a v případě, že se tento stav neléčí, paradentóza postupuje. Na rentgenovém snímku je pak u pokročilé pardontitidy patrný úbytek kosti zubního lůžka, s jeho postupným ubýváním se objevuje další příznak a to viklavost zubů. V případě neléčení se pacient může dostat, až k poslednímu stádiu a to, že se zuby uvolní a vypadají. Proto je velice důležité navštívit stomatologa při sebemenším krvácení dásní či zvýšené citlivosti zubů.
O OŠETŘENÍ
Ošetření má dvě varianty. První možností je, že hloubkové čištění proběhne operativně, kdy se uvolní dáseň, vše se vyčistí a poté zašije. Druhou, častější možností je „uzavřená kyretáž“, v tomto případě se nástroj k čištění zasune podél zubu do chobotu a místo se vyčistí. U obou ošetření aplikujeme lokální anestezii pro vaše pohodlí během celého zákroku. Ošetření celého chrupu trvá standardně 2 hodiny.
Objednat
PO OŠETŘENÍ
Po ošetření je velice důležitý správný čistící režim. Na klinice Esthesia učíme klienty správnou techniku čistění zubů a během pravidelných návštěv dentální hygienistky kontrolujeme stav vašeho chrupu. Důležité je nezanedbávat čištění zubů mezizubními kartáčky.
Je tedy patrné, že profesionální zubní hygiena není výmyslem lékařů, ale velice důležitý krok, k udržení vašich zubů v perfektním stavu.