Rozhovor s Mgr. Andreou Trebichalskou

Rozhovor s Mgr. Andreou Trebichalskou

Esthesia.czSlužbyArchiv článků › Rozhovor s Mgr. Andreou Trebichalskou

Dentální hygiena není pouze pro dospělé. O dětské dentální hygieně se dozvíte více v rozhovoru s velmi milou Mgr. Andreou Trebichalskou.

Andreo, jak dlouho v Esthesii pracujete a jak se Vám zde pracuje?

Během praxe a stáží jsem měla možnost být součástí týmu na různých klinikách, ale Esthesie je pro mě srdcová, hlavně díky kolegům, které mohu nazývat přáteli. Pracuji zde tři roky.

Vnímám, že klienti jsou čím dál tím více edukováni v oblasti správné techniky čištění zubů. Vidíte v dentální hygieně a povědomí o ní posun?

Jednoznačně ano, dentální hygiena přišla do ČR v roce 1996 a povědomí o ní se rozšiřuje hlavně díky úzké spolupráci se stomatology. V druhé řadě tomu přispívá dostupnost informací na internetu.


Jak často by měl klient dentální hygienu navštěvovat? Je nutné dodržovat nějakou pravidelnost?

Ano, každý by měl pravidelně docházet na dentální hygienu i preventivní prohlídky. Intervaly návštěv jsou individuální, ale za předpokladu, kdy klient už umí čistit zuby a má zdravé zuby a dásně, přichází každé tři měsíce, děti co čtyři měsíce, kuřáci, ortodontičtí či parodontologičtí pacienti každé dva měsíce.


Kdy je vhodné s dentální hygienou začít?

V první třídě základní školy je ideální načasování. Chodí k nám i menší děti, už proto, aby si zvykaly a ztratily strach z ošetření, ale zhruba v 7 letech dítě dokáže krásně spolupracovat a vytvoří si přirozeně návyk pro mezizubní péči, který se v pozdějším věku hůř akceptuje.
U menších dětí je zcela zásadní správná edukace a důslednost rodičů, kteří zoubky dočišťují, často až do věku 10 let dítěte.

Jak taková dětská dentální hygiena probíhá?

Pokud ke mně jde dítě poprvé, hodně si povídáme o tom, jak vzniká plak, co dělají malé mikroby žijící v ústech a jak s nimi bojovat, co je pro zoubky škodlivé a naopak prospěšné. Hrajeme si a přitom si dítě vytváří kladný vztah k orálnímu zdraví.
Samotné čištění je u malých dětí poměrně časově nenáročné, protože se nepoužívá ultrazvuk, pouze ruční nástroje, leštění jemně abrazivní pastou (tu většinou děti nazývají cukr) a na závěr dostanou ovocnou fluoridační pěnu na posílení skloviny.

Jak dlouho ošetření trvá?

Dle oficiálních standardů, máme pro dětskou hygienu vyhrazeno 30 min, ale vždy si raději vyblokuji 60, protože některé děti potřebují více času, jiné vám tak dlouho v ordinaci nevydrží a některé nechtějí odejít vůbec :) Navíc v průběhu jejich dospívání se také jejich přístup mění.

Povězte nám o tom, jak na dentální hygienu reagují děti.

Zpočátku mají strach, jdou do neznámého prostředí, často bývají ovlivněné rodiči, kteří zažili komunistickou péči a necítí se v zubařském křesle zrovna komfortně, vidí bílý plášť a nějaké vrtačky... s tím vším se dá, ale hezky pracovat, je to psychologie. Důležité je mluvit, vysvětlovat, zapojit ho a udělat z toho pro něj pozitivní zážitek.

Jak probíhá spolupráce mezi stomatologem a dentální hygienistkou na klinice Esthesia?

Nic se neutají! Transparentně si nahlížíme do dokumentací, osobně řešíme postupy, když je potřeba přítomnost některého z kolegů jsme tu vzájemně pro sebe. Sestřičky i recepční jsou výborně edukováni a mnoho věcí dokáží sami vykomunikovat i mimo ordinaci a toho si cením, protože tím vytvářejí silné zázemí a šetří nám čas.

Když se podívám na Váš krásný úsměv, nelze o Vás říci, že by zrovna pro Vás platilo "Kovářova kobyla chodí bosa". Máte výjimečně krásné zuby. Chcete s námi sdílet, jaké jsou Vaše osobní rituály či tajné triky?

Děkuji. Ráda se podělím. Nechávala jsem si srovnávat zuby metodou neviditelných rovnátek a mám je vybělené.
Jelikož jsou zuby moji vizitkou, čistím si je v práci nekompromisně po každém jídle. Večer pak důsledněji i s mezizubními pomůckami. Díky intenzitě čištění mohu říci, že v tom je celé kouzlo. Na čistých zubech totiž nevzniká kaz, kámen ani pigmentace.

Chodíte tedy na dentální hygienu?

Ne, opravdu stačí pouze vědět jak čistit. Je to strašně jednoduché, kdyby se společnost o sebe více starala, mohli bychom jen školit techniku a zubaři by dělali jen preventivní prohlídky :)


Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!
Sdílet na Facebooku ›





Nejnovější články:

Obraťte se na nás

telefonicky na čísle +420 284 680 530, +420 603 465 672, e-mailem na info@esthesia.cz nebo využijte náš formulář on-line zde pod tímto textem.

Vyžádejte si termín pro konzultace, operaci nebo léčbu. Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin a nabídne vám termín, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.

Otevírací doba

Pondělí
Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek
8:00 až 17:00
8:00 až 19:30
8:00 až 17:00
8:00 až 19:30
9:00 až 15:00

telefon:
e-mail:
+420 603 465 672
+420 284 680 530
info@esthesia.cz

Adresa kliniky

Esthesia – klinika rodinného zdraví a krásy s.r.o.
Opletalova 1013/59, 110 00 Praha 1
mapa zde ›


Jak se k nám dostanete?
Kde u nás zaparkujete?
Způsob hrazení péče
Dárkové certifikáty

2010-2024 © Esthesia - Všechna práva vyhrazena.